Лекция профессора Уильяма Бромфильда «Портрет Российской империи: значение Прокудина-Горского в нову

В рамках Всероссийского фестиваля науки на факультете искусств МГУ им. М.В. Ломоносова выступает профессор университета Тюлейн штата Луизиана, крупнейший специалист по русской культуре, фотограф и автор книг по России, куратор коллекции Прокудина-Горского Библиотеки Конгресса США.

Тема лекции: «Портрет Российской империи: значение Прокудина-Горского в новую, цифровую эпоху»

Время проведения: 11 октября, в 15:10, аудитория 1.

Профессор Брумфилд занимался систематизацией и оцифровкой слайдов Сергея Михайловича Прокудина-Горского - русского фотографа, химика, ученика Менделеева, изобретателя, члена Императорского Русского географического, Императорского Русского технического и Русского фотографического обществ. Профессор Бромфилд ведет свою съемку по местам работы Прокудина-Горского и рассуждает о значении его вклада в современные технологии.

Creating a Portrait of the Russian Empire: the importance of Prokudin-Gorskii in a new digital era

With support from Tsar Nicholas II, Sergei Prokudin-Gorskii (1863-1944) experimented with emerging technologies in color photography to document, in a number of photo-expeditions conducted between 1905 and 1915, numerous sites and scenes from the vast expanse of the Russian Empire. Dr. Brumfield, curator of the Prokudin-Gorskii Collection at the Library of Congress, discusses the technology, scope, and context of this remarkable archive.

Dr. William C. Brumfield, Professor of Slavic Studies at Tulane University, is the most important contemporary American historian of Russian architecture. An architectural photographer and preservationist, he is the author of over nine books, most recently Architecture at the End of the Earth: Photographing the Russian North (Duke University Press, 2015) and numerous articles and photo essays. He is the recipient of important national and international awards, including a Guggenheim Fellowship and membership in the Russian Academy of the Arts